olmezan

Wiosna...

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

 

Nazwa tej pory roku pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu *vesna lub *vesъna. Podobna forma zachowała się do dziś w niektórych gwarach (wiesna). Wyraz ten ma związki z prasłowami was- 'świecić' oraz wes-, cząstką powiązaną ze słowami typu wesoły.
Dzień Wagarowicza zawsze związany był z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny i przypadał na 21 marca. Uczniowie będą musieli tą datę zmienić....Początek  wiosny roku 2015 zbiega się z równonocą wiosenną, która przypada w Polsce 20 marca, a w innych częściach globu nawet 22.03....  Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej,gdy Słońce przekroczy punkt Barana na równiku niebieskim. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest jeszcze dłuższy,  i tak aż do przesilenia letniego - czyli  z początkiem wakacji dzień staję się coraz krótszy. W Polsce najcieplejszym dniem meteorologicznej wiosny był do tej pory 28 maja 1958 r., kiedy to w Lublinie odnotowano 35,7 st. C. Z kolei najzimniejszym dniem wiosny meteorologicznej był 8 marca 1964 r. kiedy w Suwałkach temperatura spadła do -29,7 st. C.Statystyki aplikacji MSN Pogoda wskazują, że dnia 21 marca w ciągu ostatnich 30 lat deszcz spadł 13 na 30 razy. Najniższą temperaturę zanotowano 1984 roku ( -13,3) najcieplejszym początkiem wiosny  ostatnich 30 lat był rok 1990 (14,9) Wiosną pojawiają się "pierwsi goście w naszych ogrodach" :  Krokusy, Pierwiosnki, Szafirki, Śnieżniki, warto rozejrzeć się wokół nas. W tym roku 21 marca przypada w sobotę,  w imieniny : Benedykta, Filemon, Filemona, Ilayla, Klemencja, Lubomir, Lubomira, Ludomir, Ludomira, Marzanna, Mikołaj, Pafnucy, Serapion, Teodul. Wschód słońca nastąpi o 5:37, a zajdzie o 17:48.Dzień będzie trwał 12 godz. 11 min i jest krótszy od najdłuższego o 4 godz. i 35 min oraz dłuższy od najkrótszego o 4 godz. i 29 min.. Wiosną zaczyna się także sezon burzowy, który potrwa do października.

źródło: eskarock.pl; tvnmeteo.tvn24.pl; fot.natemat.pl;

Dodaj komentarz

Serwis jazowsko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.Serwis gromadzi dane osobowe autorów komentarzy (adres IP, oraz nick).Komentarze: obraźliwe, złośliwe, spamerskie, nieetyczne będą kasowane/ nieopublikowane.

Kod antyspamowy
Odśwież

free joomla templatejoomla template

Dzisiaj jest: Piątek
19 Kwietnia 2019
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Do końca roku zostało 257 dni.
Zodiak: Baran
nowalijka
Sprawdź "Danie Dnia" na dzisiaj
kliknij
Restauracja "Nowalijka"
Dowóz Jazowsko,Łącko okolica
zamówienia tel- 18262030
lub 518292906
karta dań
kliknij
niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  

  

piano logo3

www.pianodesign.pl

PIANO DESIGN - SALON MUZYCZNY,

PIANINA, FORTEPIANY - NAPRAWA

 

dereń jadalny

www.derenjadalny.cba.pl

2019  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates