olmezan

Podsumowanie działań Gminy i jednostek podległych

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

          

 

        Trochę tematów z początku roku zostało przez nas pominiętych, więc zwróciliśmy się do Wójta Gminy Łącko o podsumowanie działań Gminy w okresie Styczeń – Maj br. w miejscowościach : Jazowsko, Kadcza, Obidza, Brzyna,Łazy Brzyńskie. Poniżej uzyskana odpowiedź za, którą dziękujemy.

Krótkie podsumowanie działań Gminy i jednostek podległych

w okresie styczeń – maj br. w miejscowościach:

Jazowsko, Kadcza, Obidza, Brzyna, Łazy B.

 

·       Zadania drogowe

Trwa realizacja modernizacji drogi od centrum Jazowska (za szkołą) w stronę Gruszowa. Jest to obecnie największa inwestycja drogowa realizowana przez Gminę Łącko. Obejmuje oprócz nowej nawierzchni również poszerzenie jezdni na najbardziej ostrym łuku jak również budowę sporego odcinka chodnika w centrum Jazowska co jest możliwe dzięki zgodzie właścicieli przyległych posesji na zajęcie fragmentów ich nieruchomości pod tenże chodnik. Zadanie jest realizowane przy wsparciu rządowego Programu Polski Ład w ramach tzw. pierwszego naboru wspartych środkami własnymi gminy. Całość zadania zamknie się kwotą ponad 2.6 mln zł.

W ramach tzw. drugiego naboru ww.  Programu pozyskaliśmy środki na wykonanie nowych nawierzchni na drogach „Płanki” (380 mb) i na „Moczarkach” (650 mb). Koszt obydwu zadań to w sumie ponad 373 tys. zł.

 Trwają prace przy montażu pół betonów w rowie przy drodze w Kadczy „Pod Górę”. Po zakończeniu całości robót, których zwieńczeniem będzie nowa nawierzchnia, blisko kilometr tej drogi mocno się odmieni. Źródłem finansowania jest również ww. program rządowy oraz środki gminy co w sumie da wartość prac na kwotę 1 057 878,41 zł.

W ramach tego samego naboru pozyskaliśmy również środki na modernizację drogi w Obidzy „Ligasówka Place” na odcinku ponad 0,5 km. Koszt tego zadania to ponad 221 tys. zł.

Rozpoczęły się również prace przy drodze prowadzącej od kościoła parafialnego w Jazowsku w stronę Gruszowa (odc. 650 mb). Na to zadanie udało nam się pozyskać dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg a wartość całości robót wg podpisanej umowy to ponad 650 tys. zł.

Trwają cały czas prace nad projektem przebudowy skrzyżowania w centrum Jazowska. Dzieje się to dzięki przychylności Marszałka Małopolski p. W. Kozłowskiego i Dyrekcji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Docelowo ma być zastosowane rozwiązanie typu „rondo”. Gmina Łącko kwotą 50 tys. zł partycypuje w kosztach tego opracowania jak również udostępniliśmy opracowaną kilka lat temu na nasze zlecenie koncepcję przebudowy tego skrzyżowania, która właśnie wskazywała na zastosowanie „ronda” w tym miejscu.

 

·       Kanalizacja

Trwa wciąż proces przyłączania się domostw do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Kadczy. Zakończona jesienią ub. roku budowa tych sieci (ponad 15 km kanalizacji i ponad 14 km wodociągu) wraz z oczyszczalnią ścieków kosztowała w sumie ponad 18 mln zł, z czego 12 mln stanowiły środki unijne a ponad 6 mln własne gminy. Na chwilę obecną do sieci kanalizacyjnej podłączyło się około 180 gospodarstw a do wodociągowej około 85.

 

·       Oświata/sport/rekreacja

Końcem ub. roku zakończyły się roboty związane z termo modernizacją „starej części” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jazowsku. Oprócz wymiany części stolarki, prac izolacyjnych przyziemia i ocieplenia ścian zewnętrznych generalny remont przeszedł również dach, który wymagał pilnej interwencji z racji sypiącej się dachówki. Wymienione zostało więc pokrycie oraz część więźby dachowej. Dodatkowo na dachu całej placówki pojawiła się silna instalacja fotowoltaiczna, której praca już jest widoczna w postaci istotnych oszczędności na rachunkach za energię ww. szkoły. Koszt tej inwestycji wyniósł 1 039 965,32 zł. Na to zadanie (wraz z podobnym zakresem prac w obiektach szkolnych w Szczereżu i Zabrzeży) Gmina Łącko pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Polski Ład.

W ramach tego samego Programu, ale w innym działaniu pozyskaliśmy również środki na montaż dużych instalacji fotowoltaicznych na kilkunastu gminnych obiektach w tym również oczyszczalni ścieków w Jazowsku oraz Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kadczy. Realizacja tego zadania dobiega końca, a jego wartość wyniesie ponad 1,6 mln zł.

Tzw. „stara część” szkoły w Kadczy przejdzie w niedalekiej przyszłości termomodernizację. W ostatnim czasie został opracowany audyt energetyczny wraz z niezbędnymi uzgodnieniami oraz dokumentacja kosztorysowa. Był to krok konieczny, by Gmina mogła ubiegać się o środki unijne w ogłoszonym początkiem br. naborze. Stosowny wniosek został złożony (podobnie szkoła w Zarzeczu) i podlega ocenie konkursowej.

Kilka dni temu została podpisana umowa na budowę wielofunkcyjnego boiska przy szkole w Jazowsku (w jednym zadaniu z boiskiem przy SP w Zagorzynie). W sumie wartość obydwu inwestycji to blisko 3 mln zł, z czego prawie 2,4 mln udało nam się pozyskać jako kolejne dofinansowanie z rządowego Programu Polski Ład. Po najbliższych wakacjach powstanie przy szkole w Jazowsku obiekt, który w czasie pracy szkoły ułatwi jej funkcjonowanie, uczniom poprawi komfort nauki i aktywnego wypoczynku, a w czasie wolnym od nauki będzie dostępny dla lokalnego środowiska. Nie byłoby to możliwe bez dokonanego przed trzema laty zakupu przez Gminę gruntu w tym miejscu. Warto podkreślić zrozumienie, z jakim spotkałem się w czasie rozmów z ówczesnymi jego właścicielami, którzy wobec przedstawionych przeze mnie planów Gminy, wobec tego miejsca zdecydowali się go sprzedać.

Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach metamorfozę przejdzie również orlik w Jazowsku. Ze środków Ministerstwa Sportu udało nam się pozyskać ponad 0,5 mln zł na modernizację właśnie tego obiektu oraz wymianę oświetlenia na orliku w Łącku. W przypadku obiektu w Jazowsku zostanie wymieniona cała nawierzchnia na boisku głównym oraz zmienione oświetlenie na energooszczędne. Wartość tych zamierzeń jest szacowana na ponad 650 tys. zł. 

free joomla templatejoomla template

 

 

więcej - kliknij

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Wsparcie działalności

naszej strony 

kliknij

 

sprawdź ofertę - kliknij
 

 

sprawdź ofertę - kliknij

niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  www.obidza.jazowsko.com.pl

 
2023  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates