olmezan

XIX wieczny rękopis - historia Jazowska

Ocena użytkowników:  / 11
SłabyŚwietny 

       Okzuję się, że można tak ważny dokument zakupić na aukcji antykwarycznej, chodzi o ponad 400 stronnicowy pamiętnik Franciszka Wyszkowskiego opisujący przeszłość Sądeczcyzny...każdy mógł go zakupić i po prostu schować do szafy, wyrzucić, spalić,  na szczęście dostał się we właściwe ręce, do historyka badacza dziejów Sądeczcyzny - Grzegorza  Olszewskiego. Pan Grzegorz wiąże z nim duże nadzieję, o czym poinformował w Rozmowie Dnia - kliknij

Poniżej  2 z 424 stronic pamiętnika Franciszka Wyszkowskiego, dziedzica Jazowska, z połowy XIX w. - na temat Jazowska, które dostaliśmy od Pana Grzegorza. Jak dodał: na posmakunek przepięknej całości, nad którą obecnie pracuję.

pamiętnik wyszkowski

/kliknij na obraz, aby go powiększyć/

 

Komentarze   

+1 #1 SOŁTYS 2019-07-03 19:23
Dziękuję Panu Pawłowi za opublikowanie takiej wiadomości. Rzeczywiście, źródło to wnosi dużo do poznania, historii Jazowska - budowa dworu, zwyczaje mieszkańców, kto dostarczał ślimaki na talerze dworzan, gdzie uczyły się dzieci właścicieli Jazowska, jakie tańce preferowano, w jakie gry karciane grywano - oto jest pytanie, oto jest zadanie - ustalić realne warunki życia jazowiaków. Np. znamy w Jazowsku nazwisko "Jamka". Dziś są to dwa-trzy domostwa. Okazuje się, że w początkach XIX w. niejaki młodzieniec rodem z Gdowa,Jamka, był lokajem w dworze, postanowił tutaj pojąć za żonę miejscową dziewczynę i osiąść na stałe. Relacja ta z pamiętnika potwierdza się zapisami ksiąg metrykalnych. Ów Karol Jamka w Jazowsku ożeniony, miał kilkoro dzieci!
Historia miejscowości, historia Jazowska do dziś skrywa mnóstwo tajemnic! pozostaje tylko potomnym je odkrywać...
Cytować

Dodaj komentarz

Serwis jazowsko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.Serwis gromadzi dane osobowe autorów komentarzy (adres IP, oraz nick).Komentarze: obraźliwe, złośliwe, spamerskie, nieetyczne będą kasowane/ nieopublikowane.

Kod antyspamowy
Odśwież

free joomla templatejoomla template

Dzisiaj jest: Poniedziałek
16 Września 2019
Imieniny obchodzą
Antym, Cyprian, Edyta, Edda, Eufemia,
Eugenia, Franciszek, Jakobina, Kamila,
Kornel, Lucja, Łucja, Sebastiana,
Sędzisław, Wiktor, Wiktoriusz

Do końca roku zostało 107 dni.
Zodiak: Panna
nowalijka
Sprawdź "Danie Dnia" na dzisiaj
kliknij
Restauracja "Nowalijka"
Dowóz Jazowsko,Łącko okolica
zamówienia tel- 182622030
lub 518292906
karta dań
kliknij
porebski transport
PORĘBSKI TRANSPORT
szczegóły oferty kliknij
auto spec
AUTO-SPEC
szczegóły oferty kliknij
niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  

2019  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates