olmezan

Wójt odpowiada na Wasze pytania

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

       Wójt Gminy Łącko - Jan Dziedzina odpowiedział na pytania, które tydzień temu zostały przez Was zadane. Do tej formuły jeszcze powrócimy, wstępnie pod koniec maja.

Pani Boguśka:

Czy istnieją jakieś plany na objęcie Obidzy kanalizacja?

   Na chwilę obecną gmina nie posiada dokumentacji projektowej na budowę kanalizacji sanitarnej w Obidzy.

Pani Teresa:

Czy jest szansa na oświetlenie drogi od skrzyżowania do mostu zwłaszcza na zakręcie ( tu pewnie chodzi o Jazowsko do Obidzy)

   Jest to droga powiatowa, ale budowa oświetlenia ulicznego spoczywa na gminnie. Na obecną chwilę gmina nie posiada dokumentacji projektowej na budowę tego odcinka oświetlenia.  Państwo radni Rady Gminy podjęli w ubiegłym roku decyzję o wykonaniu dokumentacji projektowych na budowę  kilku odcinków oświetlenia w poszczególnych miejscowościach. Kiedy dokumentacja ta będzie gotowa wówczas w miarę posiadanych środków gmina przystąpi do stopniowej budowy tych linii. Szybkość realizacji tych zadań będzie uzależniona od posiadanych środków. Pragnę dodać, że kwota jaką nasza gmina przeznacza na pokrycie kosztów energii zużytej przez oświetlenie uliczne stanowi istotną pozycję w budżecie. W 2015 roku było to sporo ponad 700 tyś za rok. Zostały podjęte wówczas działania zmierzające do uzyskania oszczędności w tym zakresie bez drastycznych kroków jak wyłączanie odcinków itp. Dokonano inwentaryzacji liczby i rodzaju lamp oświetleniowych a w ramach poszerzonej umowy z Zakładem Energetycznym wymieniono ponad 100 lamp rtęciowych (bardzo energochłonnych i nie ekologicznych) jak również na kilkuset punktach świetlnych zmniejszono moc z 250 W na 150W. Te działania przyniosły wymierne oszczędności. W ciągu drogi powiatowej Jazowsko – Obidza nasza gmina wykonała przed dwoma laty odcinek oświetlenia    w dolnej części Obidzy za kwotę ok. 40 tyś zł.

Pan Piotr: 

Czy będzie zrobiony chodnik na odcinku od skrzyżowania w stronę mostu było by bezpieczniej dla dzieci ? ( tak samo o tą samą drogę chodzi)

       Pierwszym krokiem jest wykonanie dokumentacji projektowej. Pragnę zaznaczyć, że nie jest to droga gminna a powiatowa, ale niestety to gmina tę dokumentację musi wykonać a następnie współfinansować w połowie koszt wykonania. Nie znam szczegółów sprawy, ale wiem, że jakiś czas temu zarysował się spór pomiędzy Powiatowym Zarządem Dróg a właścicielem jednej z sąsiednich działek (w odcinku drogi, którego dotyczy pytanie) co do granicy pasa drogowego.

 

Pani Sonia:

Czy wróci bus na Łazy? Bo chyba ktoś zapomniał o osobach starszych... iść do Gabonia to troszkę uciążliwe... Nie wspominając już o powrocie pod górkę.

    Po wycofaniu się przewoźnika obsługującego linię komunikacyjną której dotyczy pytanie zostały podjęte rozmowy z innymi przewoźnikami. Oprócz sądeckiego MPK (któremu gmina będzie musiała zapłacić za taką usługę ale jest to możliwe prawnie po wyrażeniu na to zgody przez władze N. Sącza) nikt nie jest zainteresowany obsługą nierentownej (ich zdaniem) linii. Pragnę w tym miejscu dodać, że nie ma prawnej możliwości by gmina ,,dopłacała” prywatnym przewoźnikom. Względy ekonomiczne były również powodem wycofania się dotychczasowego przewoźnika, który w rozmowie ze mną stwierdził że nie jest w stanie dokładać do tej usługi. Przedstawiciele MPK byli na terenowej wizji w Łazach Brzyńskich i jedyna ich zdaniem możliwość jaką są w stanie rozważyć to dojazd w rejon rozwidlenia dróg przy moście w dolnej części Łazów ( skrzyżowanie dróg Kabatki/pozostała część wsi). Stwierdzili, że warunki terenowe wykluczają by mogli dojeżdżać dalej. Problemem jest brak miejsca do nawracania i postoju autobusu. Zostały podjęte działania (przy bardzo wydatnej pomocy p. Stefana Kozika) zmierzające do zakupu w tym miejscu kilku arów gruntu przez gminę w celu przygotowania takiego miejsca, które musi spełniać określone przepisami warunki (odpowiednia szerokość, widoczność, nawierzchnia itp.). Przeprowadzone przeze mnie rozmowy z jednym z właścicieli doprowadziły do uzgodnienia warunków zakupu niezbędnego kawałka gruntu i obecnie trwają prace geodezyjne z tym związane.   

Pani Dorota:

Czy jest możliwość zrobienia chodnika od szkolnego parkingu w stronę gruszowa. Temat od dłuższego czasu zamiatany pod dywan, a chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci. 

     W celu poprawy bezpieczeństwa w rejonie SP w Jazowsku została wykonana przed dwoma laty budowa parkingu wraz z chodnikiem oraz przebudową odcinka drogi. Było to stosunkowo drogie w realizacji zadanie bo połączone z koniecznością zabudowy fosy, wykupem części gruntu itp. Na jego realizację gmina pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Kwestia budowy dalszej części chodnika o której mowa w pytaniu jest uzależniona od pozyskania zgody właścicieli sąsiednich działek. Szerokość pasa drogi gminnej jest tu niewystarczająca dla budowy chodnika, który musi spełniać odpowiednie warunki techniczne (min. szerokość) wynikające ze stosownych przepisów. (Oczywiście jest możliwe odcinkowe zawężenie fragmentów chodnika). Projektant musi je spełnić projektując budowę chodnika gdyż inaczej nie będziemy w stanie wykonać skutecznego zgłoszenia  bądź uzyskać pozwolenia na budowę w Starostwie.

Pani Bernadetta:

Jak wiadomo teraz rząd finansuje dojazdy do wsi.Czy tym sie wójt zajmie problemem? Z Obidzy nie ma busa aby ze wsi wyjechać..ostatni o 13.40..a potem do następnego dnie nic. W sobotę i niedzielę nie ma żadnego. Wioska odcięta od świata i Brzyna tez. to bardzo ważna sprawa..ludzie narzekają...nie mają możliwości dojazdu..i wyjazdu..a mieszkańcy pozbyci komunikacji  jak w czasach drugiej wojny światowej..a my żyjemy w 2019 i tak to wygląda.

      Zdaję sobie sprawę z uciążliwości jakie niesie opisana przez Panią sytuacja, ale proszę nie ogniskować na mnie odpowiedzialności za zjawisko, które dotyczy nie tylko Naszej gminy (bo nie tylko Obidza ma ten problem), ale całej Polski. Ogromna część ,,wiejska” naszego kraju boryka się z wykluczeniem komunikacyjnym. Powodów tego stanu jest wiele a właściwie jeden – ekonomia. Każdy kto wykonuje jakąkolwiek działalność musi liczyć. Tak jest też w komunikacji. Kiedy pytam przewoźników o powody zamykania kolejnych linii odpowiedź jest jedna: nie mogą utrzymywać czegoś do czego muszą dokładać. Mówią tak: paliwo, płaca kierowcy, opłaty za wjazd na dworzec w N. Sączu (całkiem spore), ubezpieczenia, amortyzacja pojazdów itp. To wszystko musi mieć odniesienie do wpływów z linii. Z drugiej strony nie może być tak, że wszyscy w tym kraju muszą liczyć tylko gmina nie musi i ją ma być stać na wszystko. Ja też czekam niecierpliwie na szczegóły rządowych zapowiedzi i wiążę z nimi nadzieje. Zdaję sobie sprawę z uciążliwości wykluczenia komunikacyjnego zwłaszcza dla młodzieży dojeżdżającej do szkół i dla osób starszych. Chciałbym wierzyć, że znajdzie się na to rozwiązanie. Niepokoi mnie jednak wiele szczegółów jak np. wysokość dofinansowania dla gmin bo 80 gr do kilometra to na pewno nie jest kwota wystarczająca. Inny wątek to pytanie jak miałyby wyglądać przetargi na obsługę komunikacyjną bo to gmina miałaby je organizować: gmina organizuje na przewóz do swoich granic (bo dalej raczej nie może) i co dalej?  Może byłaby to rola powiatów bo to one mają wydziały komunikacji, opiniują rozkłady jazdy i to powiat z racji swojej dużej powierzchni w naturalny sposób wydaje się być do tego odpowiedni.  

fot.archiwum

Dodaj komentarz

Serwis jazowsko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.Serwis gromadzi dane osobowe autorów komentarzy (adres IP, oraz nick).Komentarze: obraźliwe, złośliwe, spamerskie, nieetyczne będą kasowane/ nieopublikowane.

Kod antyspamowy
Odśwież

free joomla templatejoomla template
nowalijka
Karta Dań 
kliknij
dania dnia
kliknij
tel.18 262 20 30
porebski transport
PORĘBSKI TRANSPORT
szczegóły oferty kliknij
auto spec
AUTO-SPEC
szczegóły oferty kliknij
niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  www.obidza.jazowsko.com.pl

2021  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates