olmezan

Problem z szerszeniami? Naczelnik OSP w Kadczy radzi

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

OSP KADCZA1

 

 

       W ostanim czasie w naszym regionie nasilia się problem z szerszeniami, o czym zrobiło się głośno zwłaszcza w dniu wczorajszym, gdy jedna z naszych czytelniczek poinformowała nas, że jej brat nie uzystał pomocy od strażaków z Jazowska.  Jak z nimi walczyć? Kto może się tego podjąć? Zapytaliśmy o to Marka Jodłowskiego Naczelnika OSP w Kadczy.

Czy w razie wystąpienia problemu z szerszeniami można prosić o pomoc strażaków?

strażacy mają za zadanie ratować życie , zdrowie i później mienie w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego, wypadku komunikacyjnego itp. Kilka lat temu pojawił się problem szerszeni i os, które zaczęły budować gniazda blisko domostw. Zaczęto wzywać strażaków do każdego przypadku wystąpienia gniazda os lub szerszeni. Postanowiono zmienić przepisy oraz określić kiedy straż może przyjechać do zgłoszenia. Powstały również firmy, które świadczą usługi usunięcia gniazd owadów, wystarczy znaleźć firmę w internecie, zadzwonić, sprawę powinni załatwić. Wracając do OSP sprawa wygląda następująco, strażacy zostaną zadysponowani tylko i wyłącznie jeżeli wystąpi zagrożenie życia lub zdrowia mieszkańców ( osoby z ograniczoną zdolnością poruszania się, osoby starsze, malutkie dzieci, osoby uczulone na jad) w przypadku gdy owady dostają się do pomieszczeń mieszkalnych przez np. poddasze, ciągi wentylacyjne. Jeżeli ktoś stwierdzi, że istnieje realne zagrożenie ze strony owadów błonkoskrzydłych powinien wykręcić numer alarmowy 998 i zgłosić to do Stanowiska Kierowania. Dyżurny po uzyskaniu informacji zadecyduje czy wysłać straż wyposażoną w ubrania ochronne do rozpoznania zagrożenia. Na miejscu Dowódca zastępu podejmuje decyzję czy zagrożenie likwiduje ( wtedy właściciel posesji powinien udostępnić strażakom środki do zwalczania owadów) czy też odstępuje od działań. Każdorazowo należy zachować szczególną ostrożność, nie drażnić owadów, zamknąć okna, przymknąć/zasłonić przewody wentylacyjne do czasu usunięcia zagrożenia.

Czyli jeżeli nie ma większego zagrożenia, nie chcemy wzywać strażaków czy też specjalistyczne firmy... jak pozbyć się tych owadów?

Samemu lepiej uważać i raczej się za to nie brać, generalnie trzeba je spryskać środkiem do zwalczania owadów i zebrać gniazdo do worka, niestety zaczną wtedy atakować i trzeba mieć ubranie ochronne.

Gdzie zgłosić takowy problem? z uzyskanych informacji wynika, że strażacy OSP w Jazowsku "nie zajmują się szerszeniami" ( brak odpowiedniego sprzętu)

Po przekazaniu informacji do Stanowiska Kierowania na numer 998 o zagrożeniu to dyżurny wyśle jednostkę , w tej kolejności to działa , na to już nie poradzimy na teren Jazowska pewnie wyślą nas

fot. OSP Kadcza;

Komentarze   

+4 #2 haba 2018-08-08 04:46
straż w Jazowsku to ogólnie jeden wielki żart. Przecież ta jednostka nie robi praktycznie nic. W przypadku wypadków, pożarów i tak zazwyczaj osp Kadcza jest poerwsza na miejscu. Strażacy z Jazowska albo dojezdzaja na koncu albo wcale. I po co zainwestowano tyle kasy w budowe straży w Jazowsku? Żeby sobie mogli imprezki robić? Ich jedyny wysiłek to pojawienie się od czasu do czasu na mszy. Wtedy dumnie noszą ubiór strażacki. Szkoda że w momencie kiedy ktoś potrzebuje pomocy nie są tak chętni do działania.
Cytować
0 #1 xxx 2018-08-06 20:40
szerszeni nie,kaledarze tak...
Cytować

Dodaj komentarz

Serwis jazowsko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.Serwis gromadzi dane osobowe autorów komentarzy (adres IP, oraz nick).Komentarze: obraźliwe, złośliwe, spamerskie, nieetyczne będą kasowane/ nieopublikowane.

Kod antyspamowy
Odśwież

free joomla templatejoomla template
nowalijka
Karta Dań 
kliknij
dania dnia
kliknij
tel.18 262 20 30
porebski transport
PORĘBSKI TRANSPORT
szczegóły oferty kliknij
auto spec
AUTO-SPEC
szczegóły oferty kliknij
niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  www.obidza.jazowsko.com.pl

2021  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates