olmezan

Rozmowa z sołtysem Jazowska - Grzegorzem Olszewskim

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

 

       Poniżej rozmowa z sołtysem Jazowska Grzegorzem Olszewskim, który od stycznia pełni tą funcję. Zapraszamy do lektury.

Minęło dziesięć miesięcy od objęcia przez Pana funkcji sołtysa, może Pan podsumować ten czas?

Czas szybko płynie, wnet będzie mijał rok, jak mieszkańcy wybrali mnie sołtysem. Przez ten czas poznałem wiele osób z naszej wsi, których dotychczas nie znałem. Muszę przyznać, że moje relacje z mieszkańcami są bardzo dobre. Właściwie nie mogę podać żadnego przykładu, abym z kimś się nie porozumiał, aby ktoś dał mnie do zrozumienia, że nie chce ze mną rozmawiać. To z pewnością jest dobrym zwiastunem na następne miesiące sołtysowania. Prócz tego wspólnie z urzędem gminy udało się właściwie już w pełni wykonać tegoroczny plan funduszu sołeckiego. Za poprawne uznaję także uchwalenie przyszłorocznego funduszu sołeckiego, którego kształt osobiście mnie cieszy. Za udany uznaję też start w Święcie Owocobrania, za co dziękuję tym osobom, które do tego się przyczyniły.

Co czeka Jazowsko w 2018 roku?

Na razie nie chcę zbyt wiele obiecywać, bo to zawsze może się nie powieść. Z pewnością należy oczekiwać realizacji funduszu sołeckiego w 2018 r. Szczególnie z zainteresowaniem będę czekał na plac zabaw, który wybudować obiecał nam wójt. Byłoby to coś nowego. Mam nadzieję, że nasze Przedszkole Samorządowe będzie funkcjonowało bez przeszkód. A co się jeszcze ponad to uda zrobić czy zorganizować – czas pokaże.

W 2018 roku czekają nas wybory samorządowe, będzie się Pan ubiegał o mandat radnego?

Ma Pan rację. Czekają nas wybory i myślę, że największą ich atrakcją będą wybory wójta gminy. Już różni ludzie snują najróżniejsze scenariusze. A co do mojej osoby, to muszę przyznać, że już teraz mam tak bardzo wypełniony czas, że nie wiem, czy podołałbym dodatkowym obowiązkom radnego. Praca zawodowa, zadania sołtysa, inne obowiązki związane z różnymi tematami historycznymi, którym się oddaję, powodują, że plan zajęć mam bardzo zagęszczony. A trawę koło domu też wypadałoby skosić. Doba jest za krótka, a jeszcze Rada Gminy? Nie wiem, czy to nie za wiele na moje siły.

Jak Pan oceni współpracę z radnymi z naszej miejscowości oraz wójtem?

Z wójtem rozpocząłem współpracę w dość napiętej atmosferze. To wszystko w związku z planami reorganizacji przedszkola. Ale po odłożeniu tematu na później, wszystko wróciło do normalnych relacji. Kilkakrotnie rozmawiałem z wójtem w różnych drobnych sprawach. W kwestii funduszu sołeckiego na 2018 r. wójt złożył kilka istotnych dla Jazowska obietnic.

Zaś od oceny naszych radnych proszę mnie zwolnić, może nie byłbym obiektywny. Niechaj oceny dokonają wyborcy.

Czy mieszkańcy Jazowska mogą liczyć jeszcze w tym roku na jakaś imprezę czy wydarzenie, może Andrzejki lub Sylwester?

Na ten rok planuję jeszcze, wspólnie z Kołem Gospodyń, zorganizowanie zabawy tanecznej na okoliczność Andrzejek-Katarzynek – może uda się to zrealizować. Zobaczymy. Wstępnie planujemy na koniec listopada. O Sylwestrze na razie nie myślałem, bo to wiąże się z pieniędzmi. Nie mogę zrobić wszystkiego. Nie mówię na razie »nie« czemuś na Sylwestra. Ale jeśli w tym roku się nie uda zrobić jakiegoś pokazu sztucznych ogni, to może za rok się uda.

Ostatnio pojawiły się informację (o czym pisaliśmy w ostatnim artykule - kliknij), że wśród mieszkańców Maszkowic zaczęto mówić o możliwości przydzielenia części dzieci romskich do szkoły w Jazowsku. Czy Panu coś wiadomo na ten temat?

Do takich decyzji jest daleka droga. Nie wyobrażam sobie, aby władze podjęły taką decyzję bez konsultacji z mieszkańcami Jazowska.

Ale powiem na początek ogólnie: mieszkańcy Maszkowic mają jakiś swoisty sposób na życie we własnym sołectwie. Skąd bowiem jakiś pomysł, aby dzieci cygańskie miały dojeżdżać do szkoły w Jazowsku? Przecież cała Polska słyszała o osadzie cygańskiej z Maszkowic. Ale nikt w kraju nie słyszał o Cyganach z Jazowska. Czy choć jeden mieszkaniec Jazowska winien jest tego, że przed półwieczem na terenie Maszkowic osiedli i zamieszkali Cyganie? No oczywiście, że nikt z mieszkańców Jazowska nie decydował o miejscu posadowienia tamtejszego taboru. A co zrobiono przed ponad 20 laty? Postanowiono podzielić się tym osiedlem z Jazowskiem, wsią, która – zaznaczmy – w żaden sposób nie przyczyniła się do osiedlenia się Cyganów w tym miejscu. W sposób co najmniej kontrowersyjny, bez dyskusji z mieszkańcami, władze gminy w latach 90. przesunęły granicę Jazowska na zachód w taki sposób, aby osada cygańska znalazła się na terenie sołectwa Jazowsko. I teraz niech nam mieszkańcy Maszkowic odpowiedzą, czy etyczne z ich punktu widzenia jest taki obrót spraw: najpierw wcielają nam obszar osady cygańskiej, żeby teraz powiedzieć, że Cyganie są z Jazowska i tutaj do szkoły powinni dojeżdżać. Bo ja uważam, że to jest całkowicie nieuczciwe postępowanie.

Zadałem sobie trochę trudu i odszukałem w archiwach stare mapy i Jazowska, i Maszkowic. W całym XX w., w całym XIX w. granica Jazowsko-Maszkowice miała bezdyskusyjnie konkretny przebieg. Aż tutaj raptem u schyłku XX w. dodano do obszaru Jazowska około 2,5 hektara obszaru z osadą cygańską. I teraz ktoś nam będzie chciał usiłować wmówić, że osada jest jazowska. Nie! Osada była i jest maszkowicka!

A wracając do Pana pytania. To, czy Cyganie będą w szkole w Jazowsku zależeć ma od mieszkańców Jazowska. Niechaj oni się wypowiedzą w jakikolwiek sposób. Czy na zebraniu wiejskim, czy w plebiscycie. A dopiero później niech władze gminy i Kuratorium niech prowadzi rozmowy na ten temat. Granicę kiedyś zmieniono bez wiedzy mieszkańców! Teraz obwodu szkolnego nie uda się zmienić bez wiedzy mieszkańców.

Ale wcześniej żądam odpowiedzi od mieszkańców Maszkowic, dlaczego przepchnięto osadę cygańską do Jazowska? I dlaczego usiłują wmówić ludziom, że Cyganie z maszkowickich stali się jazowskimi.

Każdy, kto popiera przeniesienie chociażby jednego dziecka cygańskiego do Jazowska, postępuje nieuczciwie i oportunistycznie. Ponieważ takim postępowaniem świadomie uczyni wiele waśni i zburzy szkolne i społeczne środowisko mieszkańców, którzy nie są winni faktu, że Cyganie zamieszkali po wojnie w Maszkowicach. A skąd Cyganie przed laty wzięli się w Maszkowicach? I kto jest za to odpowiedzialny? Proszę pytać władz gminnych, kto na to zezwolił, ale na pewno nie byli to mieszkańcy Jazowska. Więc jak można mieć pretensje do nas i próbować na nas dzisiaj zrzucić odpowiedzialność za tamte wydarzenia? Dodatkowo obarczając mieszkańców Jazowska skutkami tamtej decyzji o posadowieniu osady. Odbieram to za rażąco nieuczciwe postępowanie.

Jakby więc Pan podsumował te doniesienia?

Samorządowcy z Maszkowic i tamtejsi mieszkańcy, którzy zdają się nie pamiętać, że osada powstała w Maszkowicach, dają tylko świadectwo o swojej postawie obywatelskiej. Pokazują, jak nie umieją zmierzyć się z problemami współczesnego samorządu – zamiast szukać rozwiązań na miarę XXI w. i własnego honoru, przerzucają problem za płot i chcą, aby inni zmagali się ze sprawami, które – jak cała Polska wie – powstały i istnieją w Maszkowicach. Przecież my nie osiedliliśmy Cyganów w Maszkowicach, więc dlaczego maszkowiczanie usiłują osiedlić ich w Jazowsku? Nie rozumiem?

Liczę, że prowokatorzy takiej akcji się opamiętają, bo mam nieodparte wrażenie, że ta sytuacja może nawet służyć do zbijania czyjegoś kapitału osobistego. Albo w kontekście wyborów, albo konkursów w oświacie.

Mam nadzieję, że Rada Gminy czy Kuratorium nie poprą takich zamysłów. Ale nadto obowiązkiem demokratycznym i etycznym jest poznanie głosu mieszkańców Jazowska. To jest podstawa i bez tego ani rusz.

mapa 1

Obecny przebieg granicy - linia przerywana, przebieg granicy do lat 80. XX w. - linia czerwona

mapa 2

Przebieg granicy Maszkowic w 1847 na mapie katastralnej - zbiory Archiwum Narodowego.

Dodaj komentarz

Serwis jazowsko.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.Serwis gromadzi dane osobowe autorów komentarzy (adres IP, oraz nick).Komentarze: obraźliwe, złośliwe, spamerskie, nieetyczne będą kasowane/ nieopublikowane.

Kod antyspamowy
Odśwież

free joomla templatejoomla template
nowalijka
Karta Dań 
kliknij
dania dnia
kliknij
tel.18 262 20 30
porebski transport
PORĘBSKI TRANSPORT
szczegóły oferty kliknij
auto spec
AUTO-SPEC
szczegóły oferty kliknij
niezwykly dzien
www.niezwykłydzień.pl
Studio Filmowe Niezwykły Dzień -
wideofilmowanie, kamerzysta-
wesela.

  www.obidza.jazowsko.com.pl

2021  Jazowsko - Jazowsko.com.pl   globbers joomla templates